2022. december 27-től a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (Fgytv.) újabb módosítása értelmében némiképp könnyítenek a vállalkozásokat terhelő szigorú fogyasztóvédelmi szabályokon a panaszkezelés tekintetében.
Év végétől a fogyasztóvédelmi hatóság eljárásának megindításának a feltétele, hogy a fogyasztó az érintett vállalkozással közvetlenül megkísérelje a vitás ügy rendezését. A fogyasztónak ezt természetesen igazolnia is kell a hatóság részére, a benyújtott kérelmének a kötelező tartalmi elemeken túl a rendelkezésre álló dokumentumokkal alátámasztva tartalmaznia kell:
- a vállalkozásnak a fogyasztó megkeresésére adott válaszlevelét,
- a szóbeli panaszról felvett jegyzőkönyvet,
- postai vagy elektronikus úton benyújtott panasz esetében a feladás igazolását szolgáló dokumentumot is.
A jogszabály-módosításnak köszönhetően a korábbi, érdemben megválaszolt fogyasztói panasz tartalmával azonos tartalmú, ugyanazon fogyasztó által tett, ismételt, új információt nem tartalmazó panasz, valamint az azonosíthatatlan személy által tett fogyasztói panasz kivizsgálását a vállalkozás mellőzheti.
A kedvező jogszabályváltozások között azonban találunk új kötelezettségeket is.
A panasz elutasítása esetén ugyanis a vállalkozás köteles a fogyasztót írásban tájékoztatni arról, hogy panaszával – annak jellege szerint – mely hatóság vagy békéltető testület eljárását kezdeményezheti. A tájékoztatásnak tartalmaznia kell továbbá
- az illetékes hatóság, illetve a fogyasztó lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti békéltető testület székhelyét,
- telefonos és internetes elérhetőségét,
- valamint levelezési címét.
A tájékoztatásnak arra is ki kell terjednie, hogy a vállalkozás tett-e általános alávetési nyilatkozatot a székhelye szerinti békéltető testületnél vagy – valamennyi békéltető testületre kiterjedő hatállyal – az MKIK-nál írásban, amelyben vállalta, hogy a békéltető testületi eljárásnak és egyezség hiányában az ilyen eljárásban hozott határozatnak aláveti magát.
Szintén figyelemmel kell lennie a vállalkozásoknak arra, hogy a panaszügyintézés során az írásbeli panaszokat írásban továbbra is érdemben igazolható módon válaszolják meg és határidőben intézkedjenek a közlése iránt, az esetleges panaszt elutasító álláspontot indokolják is meg.
A közszolgáltatási tevékenységet folytató vállalkozásoknak internetes honlapjukon ezentúl ingyenesen hozzáférhetővé kell tenniük az üzletszabályzatukat és az egyéb általános szerződési feltételeiket, valamint az ezek módosításáról szóló közérthető tájékoztatókat is.