- Co jsou ESRS?
European Sustainability Report Standards (ESRS)[1] představuje sjednocený způsob, kterým společnosti vykazují svou úroveň udržitelnosti. Je vhodné se zorientovat v postavení ESRS vůči ostatním právním předpisům Evropské unie. Ta v současnosti sleduje cíle vytyčené v programu známém jako European Green Deal, jehož cílem je z Evropy udělat první klimaticky neutrální kontinent a zabránit tak rapidním změnám životního prostředí, jejichž následky mohou být katastrofální pro jakoukoliv snahu ekonomického a společenského růstu. V rámci tohoto programu došlo k novelizaci tzv. účetní směrnice[2]. Tato novelizace, platná od ledna letošního roku, nese název CSRD[3] a stanoví povinnost Evropské Komise doplnit tuto směrnici o standardy pro podávání zpráv o udržitelnosti[4]. Komise tak po měsíc trvajícím připomínkovém řízení přijala dne 31. července 2023 konečnou podobu ESRS. Vzhledem k tomu, že Evropský Parlament ani Rada nepodali námitku do konce září, vstoupila současná podoba ESRS v platnost.
- Proč je vykazování udržitelnosti důležité?
Smyslem ESRS má být především upřesnění informací, které mají podniky podle CSRD[5] vykazovat. Doposud společnosti tyto informace vykazovaly především skrze nestandardizované metody, čímž docházelo k situacím, kdy se potýkaly i s otázkami, které se nikterak netýkaly jejich pole působnosti. Více byrokracie a časová náročnost znamenají vynaložené zdroje a nižší efektivitu. Opačné případy mají obdobné negativní dopady. Jestliže společnost využívá nestandardní metody, může se stát, že některé informace vynechá. Absence informací o udržitelnosti společnosti vytváří dojem nedůvěryhodnosti společnosti a odstrašuje tak potenciální investory, a to především neboť oni sami mají jisté standardy udržitelnosti, které musí jejich investice splnit tak, jak stanoví SFDR[6]. Další nevýhoda nestandardizovaného vykazovaní stojí na nemožnosti porovnat úroveň udržitelnosti jednotlivých společností mezi sebou, čímž klesá i efektivita trhu jakožto celku. Právě to vše ESRS adresuje a tomu všemu předchází.
ESRS společnostem dává příležitost zhodnotit, jak jejich činnost ovlivňuje člověka a životní prostředí. Díky tomu mohou taktéž zjistit, zda jim taková činnost přináší finanční výhody, či nikoliv. ESRS nabízí komplexní řešení pro celý trh, neboť informace o udržitelnosti nevyužije pouze sama společnost, nýbrž i investoři, spotřebitelé, veřejné subjekty a neziskové organizace.
- Koho se budou týkat a od kdy?
Povinnost vykazovat informace o udržitelnosti podle účetní směrnice, resp. CSRD, jde ruku v ruce s povinností využít k plnění tohoto cíle právě ESRS. Tato povinnost však nastupuje ve fázích. Regulace prioritizuje velké podniky, které doposud podléhaly NFRD[7], tj. velké kótované společnosti, velké banky a velké pojišťovny, pokud mají více než 500 zaměstnanců, jakož i velké kótované společnosti mimo EU s více než 500 zaměstnanci. Ty mají povinnost vykazovat udržitelnost pomocí ESRS za finanční rok 2024, přičemž první výkaz udržitelnosti bude zveřejněn v roce 2025. Ostatní velké společnosti, včetně ostatních velkých společností kótovaných na burze mimo EU, mají tuto povinnost za účetní rok 2025 a své první prohlášení o udržitelnosti tak zveřejnění v roce 2026. Tím se rozumí velký podnik ve smyslu čl. 3 odst. 4 účetní směrnice, tj. podniky, které k rozvahovému dni překračují alespoň dvě ze tří hraničních hodnot, jimiž jsou bilanční suma 20 000 000 EUR, čistý obrat 40 000 000 EUR a průměrný počet 250 zaměstnanců během účetního období.
Co se malých a středních podniků týče, těm tato povinnost nastupuje až za účetní rok 2026 a první prohlášení o udržitelnosti tedy zveřejní v roce 2027. Jsou-li však kótované, mají právo se na další dva roky z požadavků na podávání zpráv vymanit a svou povinnost tak začít plnit až za finanční rok 2028 s tím, že první výkaz o udržitelnosti bude zveřejněn v roce 2029.
- Jaká je struktura ESRS?
Struktura byla zachována tak, jak ji navrhla prvotní instituce, EFRAG[8]. Ten se nechal inspirovat vykazovacími standardy o udržitelnosti, které zavedly nezávislé mezinárodní organizace GRI a IFRS. Komise zároveň v rámci standardů poskytla společnostem větší flexibilitu při rozhodování o tom, jaké informace vykazovat. To se týká většího počtu požadavků na vykazování, které mohou společnosti vynechat, nejsou-li v jejich konkrétních podmínkách relevantní.
V konečné podobě je ESRS dokument čítající 250 stran. Konečná podoba struktury tohoto dokumentu se dělí na dvě části, které pro lepší pochopení můžeme nazvat částí obecnou a zvláštní. Obecná část se dále dělí na dvě kapitoly, obecné požadavky a obecné informace, označené ESRS 1 a ESRS 2 respektive. Obecné požadavky samy o sobě nepředstavují specifické nároky, nýbrž se jedná o popis zásad, z nichž nutno při sestavování výkazu vycházet. Obecné informace pak stanovují základní výčet informací, jež musí každá společnost ve svém výkazu zahrnout, a to bez ohledu na relevantnost.
Konečně pak zvláštní část se dále dělí na 3 okruhy: životní prostředí, společnost a vedení podniku, tedy ESG. Jednotlivé okruhy se dále dělí na kapitoly. Tématický okruh životní prostředí zahrnuje změnu klimatu, znečištění, vodní a mořské zdroje, biologickou rozmanitost, ekosystémy, využívání zdrojů a oběhové hospodářství. Okruh společnost se věnuje především samotné pracovní síle podniku, dotčeným komunitám a spotřebitelům. Okruh vedení společnost se zabývá chováním podniku.
- Jak vám s výkazem můžeme pomoci my?
Nevíte si s novým výkazním standardem rady? V PETERKA & PARTNERS vám rádi pomůžeme s širokou škálou povinností, které nový výkazní standard přináší. V rámci poradenství a konzultace vám pomůžeme porozumět požadavkům ESRS a najít nejvhodnější řešení pro vaši společnost. Na základě našich zkušeností a odborných znalostí pro vás připravíme kvalitní a informativní výkaz o udržitelnosti, který splňuje všechny požadavky ESRS. Chcete-li se naučit takový výkaz produkovat jako společnost sami, proškolíme vaše zaměstnance o požadavcích ESRS a o tom, jak vypracovat kvalitní výkaz o udržitelnosti. Případně pokud již takový výkaz máte zpracovaný, můžeme pro vás zajistit nezávislý audit, který prověří jeho kvalitu a soulad s požadavky ESRS.
[1] Nařízení Komise v přenesené působnosti č. C(2023)5303, Evropské standardy pro podávání zpráv o udržitelnosti
[2] Směrnice č. 2013/34, o ročních účetních uzávěrkách.
[3] Corporate Sustainability Reporting Directive, směrnice č. 2022/2464, o podávání zpráv podniků o udržitelnosti.
[4] Čl. 29b
[5] V případě společností čl. 19a, v případě koncernů čl. 29a.
[6] Nařízení č. 2019/2088, o zveřejňování informací o udržitelném financování.
[7] Směrnice č. 2014/95, o nefinančním výkaznictví
[8] European Financial Reporting Advisory Group